Çankırı İli Kızılırmak İlçesi Resimleri

 RESİMLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

 

KIZILIRMAK

     Çankırı'nın güneydoğusunda yer alan Kızılırmak ilçesinde arkeolojik araştırmalar yapılmadığından, yörenin tarihçesi ile ilgili bilgiler yeterli değildir. Ancak Hititlerin burada egemen olduğu sanılmaktadır. Çankırı ile birlikte Osmanlı topraklarına katılmıştır. Kalecik ilçesinin Çankırı'ya bağlı olduğu Osmanlı döneminde, bu ilçeye bağlı bir nahiyedir. İnallu Ballu ismiyle tanınmış, daha sonra bilinmeyen bir nedenle ilçenin ismi Hüseyinli olmuştur. ilçe 1985 yılında belediye, 1987 yılında da ilçe konumuna getirilmiştir.Yöreden geçen Kızılırmak'tan ötürü de ilçeye Kızılırmak ismi verilmiştir.

Çankırı İli'ne bağlı bir ilçe olan Kızılırmak, kuzeyinde ve doğusunda Çorum İli'nin Bayat ve Sungurlu ilçeleri, güneyinde Kırıkkale'ye bağlı Sulakyurt, batısında Çankırı Merkez ilçesi ile çevrilidir. Çankırı'ya 55 km. uzaklıktaki ilçenin yüzölçümü 493 Km²'dir.

İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yetiştirilen tarımsal ürünler,pirinç,şeker pancarı,kavundur. Hayvancılıkta sığır, koyun ve kıl keçisi yetiştirilmektedir.

Etiketler: Çankırı, kızılırmak, kızılırmak resimleri, kızılırmak fotoğrafları, resim, fotoğraf, kızılırmak tarihi, kızılırmak foto, kızılırmak resim,

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !